Patarimai pradedantiems


 Kaip rasti Lietuvos Romos katalikų bažnyčios metrikų knygas Pradedantys paieškas dažnai susiduria su užduotim - kaip rasti reikalingas Romos katalikų bažnyčios metrikų knygas ir ar jos išvis išlikusios. O jeigu išlikusios, ar išlikusios už dominantį laikotarpį.

Prieš pradedant ieškoti, svarbu žinoti vieną dalyką – metrikų originalai buvo rašomi bažnyčiose. Kadangi bažnyčios sudegdavo ar pradangindavo metrikų knygas, nuo 1794 m. Žemaitijos vyskupija (konsistorija) ir nuo 1802 m. Vilniaus vyskupija (konsistorija) liepė bažnyčioms daryti ir siųsti metrikų knygų nuorašus. Vėliau nuorašai buvo pradėti daryti ir dekanatams. Tad jeigu nerandate reikalingos bažnyčios metrikų knygos, ji gali būti išlikusi vyskupijų ar dekanatų knygose.

2019-2021 metais Vyriausioji Archyvaro tarnyba vykdo projektą „Elektroninės paslaugos EAIS „Skaitmeninė skaitykla“ sukūrimas“, kurios metu skaitmeninamos visos senesnės nei 100 metų metrikų knygos saugomos katalikų bažnyčiose. Kita dalis knygų, jau nuo seniau saugoma Lietuvos valst. Istorijos archyve. Tad, jeigu planuojate ieškoti senų knygų bažnyčiose, geriau tai atidėti ir palaukti kol viską rasite vienoje vietoje. Jeigu žinote reikalingos bažnyčios pavadinimą ir dominančius metus viskas ko reikia, tai patikrinti šiuos du sąrašus Istorijos archyvo svetainėje:

Abėcėlinė Romos katalikų bažnyčių fondų ir apyrašų rodyklė http://www.archyvai.lt/download/23722/rk%20ba%C5%BEny%C4%8Di%C5%B3%20apyra%C 5%A1%C5%B3%20rodykl%C4%97.doc Romos katalikų bažnyčių atskirų fondų rodyklė http://www.archyvai.lt/download/23723/rk%20ba%C5%BEny%C4%8Di%C5%B3%20atskir%C 5%B3%20fond%C5%B3%20rodykl%C4%97.doc

Jeigu radote tai ko ieškojote, užsirašote fondo ir apyrašo, kurioje randasi bažnyčios bylos numerius.

Sekantis žingsnis - identifikuoti reikalingų knygų bylų numerius. Tam reikia surasti reikalingas bylas atitinkamo fondo apyraše, kurį galima parsisiųsti internetu.

Apyrašai ieškomi šiuo adresu: https://eais-pub.archyvai.lt/eais/faces/pages/forms/search/F3001.jspx

Pasirenkate Išplėstinę paiešką, įvedate fondo numerį, apyrašo numerį bei reikalingą saugotoją (Lietuvos valst. Istorijos archyvą) ir paieškos rezultatuose matote apyrašą, kurį parsisiuntus ir perskaičius rasite reikalingas bylas.

 

Kai žinote, fondo, apyrašo ir bylos numerius, parašote el. laišką adresu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. bei paklausiate kokiu formatu galite pamatyti reikalingą bylą ar bylas. 2021 m. visos Lietuvos katalikų bažnyčių metrikų bylos turėtų būti suskaitmenintos ir prieinamos internetu arba archyvo skaityklos kompiuteriuose.

Sėkmės paieškose!

Instrukcija naujokams, kaip rasti išlikusias Lietuvos Romos katalikų bažnyčios metrikų knygas pasidalino Šarūnas Blinstrub de Towtwil.

Senuosius kaimus ir kelius galima rasti 1914 m. zemėlapyje.

Gimimo, santuokų, mirties Metrikų paieškų svetainės:

Genmetrika.eu, wiki, familysearch.com, europeana.eu, omnia.ie, vu/vrublevskių biblioteka online, metrikai.lt, visų regionų muziejai (Anykščiai, Biržai, Rokiškis, Pasvalys ir t.t. turi metrikus).